Dawne Narodowe Muzeum Morskie to miejsce wyjątkowe na mapach Gdańska. Zaledwie kilka lat temu jego nazwę przemianowano z Narodowego na Centralne, podnosząc w ten sposób jego status i rangę. Na czym polega wyjątkowość tego obiektu? Co można zobaczyć na jego terenie?

Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku – niezwykła historia obiektu

Początki Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku sięgają 1960 roku. To właśnie wtedy wyodrębniono z gdańskiego Muzeum Pomorskiego oddział, którego nazwa “Dział Morski” w pełni nawiązywała do jego wyspecjalizowanej tematyki. Oddział ten już po dwóch latach stał się odrębną instytucją, której siedziba przeniosła się do słynnego, gdańskiego Żurawia. Niedługo potem w skład Muzeum weszła również sąsiednia kotłownia i kilka spichlerzy znajdujących się na pobliskiej wyspie Ołowianka. To właśnie tam znajduje się obecna siedziba gdańskiej placówki muzealnej.

Najciekawsze eksponaty w muzeum morskim w Gdańsku

Jakie pamiątki można zobaczyć w gdańskim muzeum? Do najciekawszych z nich znajduje się kotwiczący tuż obok s.s. “Sołdek”, który był jednocześnie pierwszym statkiem pełnomorskim wybudowanym w stoczni gdańskiej po zakończeniu II Wojny Światowej. Wśród cennych eksponatów znajduje się też “Dar Pomorza”, który na stałe cumuje w porcie gdyńskim. Uwagę miłośników historii przykują też umieszczone w Muzeum tablice, na których spisano w trakcie strajków w 1980 roku słynne 21 postulatów Solidarności.

Przebudowa obiektu i nowa jakość zwiedzania

W ostatnich latach Muzeum Gdańsk zostało przebudowane. Dawny budynek kotłowni całkowicie wyburzono, a jego miejsce zajął nowoczesny obiekt, w którym mieści się dziś Ośrodek Kultury Morskiej. Miejsce to jest stworzone głównie z myślą o dzieciach i młodzieży, które w trakcie zwiedzania mogą zapoznać się z wieloma ciekawymi eksponatami. Część atrakcji ma charakter stricte edukacyjny. Wśród nich warto wymienić m.in. wnętrze statku, stanowisko do nawigacji astronomicznej, a także wiele innych atrakcji, które przedstawiają życie na statku i przybliżają jego budowę.

Tuż obok, na słynnej wyspie Ołowianka, również znajduje się mnóstwo ciekawych eksponatów. Należą do nich m.in.:

  • 20 armat wydobytych z leżącego na dnie szwedzkiego okrętu,
  • ubiory marynarskie z XVIII wieku,
  • ładunek okrętu transportowego z XV wieku.

Plany na przyszłość centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Warto dodać, że stale rozwijające się Muzeum Gdańsk ma bardzo ambitne plany na przyszłość. Jednym z nich jest budowa Centrum Konserwacji Wraków Statków, którego stałą siedzibą ma być Tczew. Obiekt miałby łączyć w sobie funkcję stanowiska archeologicznego i renowacyjnego, a także hali ekspozycyjnej dla gości z całej Polski i nie tylko. W planach Muzeum jest też zmodernizowanie słynnego Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich oraz często odwiedzanego przez gości Muzeum Rybołówstwa w Helu. Jak widać, plany Centralnego Muzeum Morskiego są bardzo ambitne.

Nasza Restauracja znajduje się w bliskim sąsiedztwie Muzeum. Można ją odwiedzić zaraz po zakończeniu tej jakże ekscytującej podróży w czasie. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się zrelaksować przy ekskluzywnie podanych i smacznych daniach.
W salach muzeum mogą odbywać się bankiety i konferencje z naszym cateringiem.